ÖNEMLİ HABER: Güvenilmez Ürünler Artık İfşa Ediliyor Hemde Bakanlık Tarafından !

0

ÖNEMLİ HABER: Güvenilmez Ürünler Artık İfşa Ediliyor Hemde Bakanlık Tarafından !

ÖNEMLİ HABER: Güvenilmez Ürünler Artık İfşa Ediliyor, gözümüz aydın artık ürün alırken araştırma yapabileceğiniz bir sitemiz var hemde bakanlık tarafından hazırlanmış bir site. Bu haber sonrası bir çok firma ürünlerini düzelteceğine inancımız tam. 5 Yılı aşkın zamandır E Ticaretle uğraşan birisi olarak ülkemizde bu tür gelişmeleri görmek gerçekten sistem hakkında umut vadediyor.

Herkez karşılaşmıştır. Şu siteden bunu aldım paketten şu çıktı 🙂

Hemen bi örnek vereyim size 😀

🙂 Gördüğün gibi güvenmediğiniz hiç bir siteden alışveriş bence yapmayın 😀

Gelelim konumuza. Evet arkadaşlar bakanlığın yeni başlattığı sistemle artık kalitesiz, sahte hatta sakıncalı ürünler Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden kamuoyuna duyurulmasına başlandı.

Sistem kapsamında oluşturulan internet sitesi “www.guvensizurun.gov.tr“ye ilk konulan ürünler arasında bazı kırtasiye, oyuncak, çocuk gereçleri ve tekstil ürünleri yer aldı.

Siteye, güvensiz bulunan bazı kırtasiye, oyuncak, çocuk gereçleri ve tekstil ürünleri konuldu ve bunlara ilişkin bilgilere yer verildi.

Fotoğrafı ve güvensizlik nedeni de yer alıyor Sitedeki bilgilendirmede, ürünün fotoğrafının yanında, marka ve model bilgisi, üretici ya da ithalatçı firma ile ürünün güvensizlik nedeni de yer alıyor. İlgili kurum tarafından güvensiz bulunan ürüne ilişkin alınan “toplatma” ya da “piyasaya arzının yasaklanması” gibi kararlar da siteden ilan ediliyor.

GÜBİS ARTIK SİZİN İÇİN ÇALIŞACAK.

GÜBİS’i özellikle tüketicilerin yoğun olarak takip etmesini amaçladıklarını aktaran yetkililer, “Tekstil ürünü, oyuncak, deterjan veya temizlik ürünü alacaksanız, bu ürünlerden hangilerinin güvensiz olduğunu görmek için siteye girebilirsiniz.” ifadesini kullandı.

Alışveriş öncesi güvensiz ürünler görülebilecekSitede, Türkiye’de piyasa gözetim ve denetiminden sorumlu ilgili bakanlık ve kurumların yaptıkları denetimler sonucunda güvensizliği tespit edilen ürünlere ilişkin bilgiler yer alacak.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda oluşturulan sisteme, Sanayi ve Ticaret, Sağlık, Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bilgi girecek. Her bakanlık ve kurum, kendi tespit ettiği riskli ürünlere ilişkin bilgileri sistemden duyuracak. GÜBİS, ilgili kamu kurumları tarafından ortak kullanılacak.

Söz konusu sistemle piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri sonucunda tüketicilerin sağlık ve güvenliklerini tehdit eden ürünler hakkında bilginin daha geniş kitlelere duyurulması amaçlanıyor. Tüketiciler, siteye girerek alışveriş yapmadan önce güvensiz ürünleri görebilecek. (AA)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz