KIŞ AYLARINDA YAVAŞLAYAN METABOLİZMA İÇİN YAPMAMIZ GEREKENLER

2

KIŞ AYLARINDA YAVAŞLAYAN METABOLİZMA İÇİN YAPMAMIZ GEREKENLER

Evet kış geldi, havalar soğudu film geceleri bol Fastfood yeme zamanları başladı.
Mevsim değişikliği ile metabolizmamız yavaşlamakta.
Peki yavaşlayan metabolizma neler yapmalıyız.
Önceliğimiz su olacaktır, vücudumuzun %50-60’ı Sudan oluşmaktadır. Dengeli bir beslenme ve sağlıklı metabolizma için her öğün su tüketmemiz gerekiyor su tüketiminde zorluk çekiyorsak eğer limon, portakal, ve nane ile renklendirip tatlandırabiliriz.
Kış mevsiminde beslenme alışkanlığımız değişebiliyor yazın olduğu gibi meyve ve hafif yiyecekler ile geçiştiremiyoruz. Bunu en aza indirgemek için meyve alışkanlığı edinip günlük 5-6 porsiyon meyve tüketmemiz gerekiyor hem sağlıklı bir metabolizma sağlamak hemde kanser ve diyabet hastalıklarından korunmamızı sağlayacaktır.

Geç yatmayı sevenler gece kuşlarımız…
6 saatten daha az uyumak açlık hissi artırıp daha sağlıksız yiyecekler tercih etmemize sebep olmaktadır. Kış mevsiminde daha dengeli beslenmek ve sağlıklı çalışan metabolizma için günlük 8 saat uyku çok önemli son öğünümüz ile yatma saati arasında 3 saat olmadık azım ve akşam yemeğini genellikle sebze veya tavuk, balık tarzı hafif yağlı yemekler olarak tercih etmeliyiz.
Yatmadan 2 saat önce zerdeçallı veya tarçınlı süt içmek melatonin salgılayıp metabolizmamızın çalışmasına destek sağlıyor ve rahat bir uyku çekmemiz için en önemli faktördür.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz