Kendi Yaşam Koçunuz Kendiniz Olun :)

0
Kendi Hayat Kocunuz Olun
Kendi Hayat Kocunuz Olun

Hiç kendinizi, için için hayatınızın o kadar da iyi olmadığını düşünürken bulduğunuz oluyor mu? Peki ya bazı fırsatları kaçırdığınızı düşünüyor musunuz? Ancak mutlu birazınlık da kendi yaşam koçuna sahip şu hayatta. Yani yaşam kalitesini nasıl yükselteceğini, potansiyellerini ve istediği yaşamı elde etmek için yapması gerekenleri söyleyen bir uzman kişi…

Eğer siz bu azınlıktan değilseniz bu yazı tam da sizin için!

Hatta bu yazıyı okumanız bile sizin için bir dönüm noktası. Sizi neyin harekete geçireceğini fark etmek, kişisel gelişiminiz için en önemli adımdır. Sizi sizin kadar başka kimse tanıyamaz ! Kendinizin yaşam koçu olmak için önce soru sorun kendinize. Mesela yaşamınızla yada yaptığınız işlerle ilgili sorular olsun bunlar. Ama olumlu sorular sormaya dikkat edin.


Hayallerinizi gözünüzde canlandırın !

İdealinizdeki hayata ulaşmanızın en önemli adımlarından biri de onu her ayrıntısıyla gözünüzde canlandırmaktır.


Kendinize çelme takmayın

Kendi yaşam koçunuz olduğunuza göre, negatif düşüncelerinizin farkına varın: ”İlişkilerimde başarılı olamıyorum,” ”Değişmekten korkuyorum,” ”Kariyerimde değişiklik yapmak için çok yaşlıyım.” Yaşam koçları bunları kısıtlayıcı düşünceler olarak nitelerler. Herkesin bu tip düşünceleri vardır. Kendimize güvenimizi ve bütün performansımızla hayatımızı yaşamamızı engellerler. Bu kısıtlayıcı düşüncelerin nereden geldiğini bulmaya çalışın. Bu negatif düşünceye ilk olarak ne zaman kapıldığınızı bulun ve yazın. Sonra yavaş yavaş kısıtlayıcı düşüncelerinizi pozitif alternatifleriyle değiştirmeye başlayın.

Kendi Hayat Kocunuz Olun
Kendi Hayat Kocunuz Olun

Kendinize iyi davranın !

Bizim kültürümüzde her zaman ‘diğerleri’ kendimizden önce gelir. Kendimizi düşünerek bir şey yaptığımızda ‘bencil’ olmakla suçlanırız hemen. Kendini düşünmek kötü bir şeydir sanki :(. Halbuki iyi hissettiğinizde kendinize güveniniz gelir ve diğerlerine daha çok yardımcı olabilirsiniz. Fiziksel ve ruhsal enerjinizi geri kazandıkça da hedeflerinize doğru koşar adım yaklaşacaksınız ve Denge Tablonuzdaki puanınız artacak.


Sonuç olarak…

* Kendinizi karşı acımasız olmaktan vazgeçin. Geçmişinizle ilgili canınızı sıkan ne varsa kendinizi bağışlayın. İçinizden şöyle deyin: ”Tamam, bir hata yaptım. Bundan nasıl bir sonuç çıkarmalıyım ki bir daha aynı hatayı tekrar etmeyeyim?”

* Uyumadan önce o gün içinde atlatmayı başardığınız zorlukları düşünün ve bunlar için şükredin. Hangi özellikleriniz bunun üstesinden gelmenizi sağladı ve Denge Tablosunda eksik olan bölümlere bunu nasıl uyarlayabilirsiniz? 

* Bir hafta sonu, bütün sabahınızı ya da öğleden sonranızı, yapmayı en çok sevdiğiniz aktiviteye ayırın. Böylece kendinizi şarj etmiş olun!

* Vücudunuza iyi bakın. Besleyici gıdalar yiyin, düzenli egzersiz yapın ve uykunuza özen gösterin. Bunlar, stresle başa çıkmanın en kolay yollarıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz